Wax Nasıl Kullanılır? Saça Wax Nasıl Sürülür?

wax-nasil-kullanilir

Wax saç şekillendirici arayan erkeklerin 1 numaralı tercihi. Dolayısıyla wax nasıl kullanır ve wax nasıl sürülür benzeri sorular sık soruluyor. Kaliteli bir içerikle cevaplandırmak boynumuzun borcu oldu.

Wax satın alma girildiğinde farklı markalar; ıslak, mat, clay, pomade ve farklı kavramlar kafa karıştırabilir. Yakın zamanda wax seçimi ile alakalı detaylı bir yazıyı da yayınlamış olacağız.

Wax Kullanımı

Püf Noktalar

Waxlar, diğer saç şekillendiriciler gibi kullanılmaz.

 • Saçlar ıslak veya nemli haldeyken sürülmemelidir.
 • Saçlar yıkandıktan sonra, temiz saça uygulanmalıdır.
 • Jöle veya köpüğün aksine avuç avuç kullanılmaz. Saç uzunluğuna bağlı olarak 1-2 fındık tanesi kadar sürülür. Aşağıda görebilirsiniz.

wax-kullanim-miktar

Yukarıdaki Gif’te bir seferde kullanmanız gereken wax miktarını görüyorsunuz. Biraz daha arttırılıp azaltılabilir ancak kesinlikle bu miktarın 3-4 katına çıkılmamalı.

Saydığım maddeler wax sürerken uyulması gereken en değerli püf noktalar. Şimdi aşama aşama anlatıma geçelim.

Wax Nasıl Sürülmeli?

Sabah kalktığınızı ve okula, işe veya herhangi bir yere gitmek için saçlarınızı wax kullanarak şekillendirmek istediğinizi farz edelim.

 1. Saçlarınızı yıkayarak güne başlayın. Temiz saçlar daha rahat şekillendirilir, şekillendirmenin ardından daha şık durur.
 2. Yıkadıktan sonra havlu yardımıyla ıslaklığını alın. Hafif nemli olana kadar havluyla kurutun.
 3. Ardından fön / saç kurutma makinesi yardımıyla saçlarınızı bir yandan kuruturken bir yandan da istediğiniz şekli verin.
 4. Saçlarınız kaba taslak da olsa istediğiniz şekli aldığında wax kullanarak tamamen istediğiniz saç modelini oluşturabilirsiniz.
 5. Elinize saç uzunluğunuza bağlı olarak 1-2 fındık tanesi büyüklüğünde wax alın.
 6. Wax’ları kullanırken öncelikle elde ısıtmak gerekir. Az miktarda wax’ı avuç içlerinizi hızlıca birbirine sürterek hem ellerinize yaydırmış hem de ısıtmış olursunuz.
 7. Ellerinizdeki wax artık adeta görünmeyecek hale gelmiş durumda olsa da hafif yapışkanlığı hissedebilirsiniz. (Elde görünmeyecek forma gelmesi marka / modele göre değişiklik gösterebilir.)
 8. Waxı mümkün olduğunca saçlarınıza yedirmeye çalışın. Doğrudan şekil verip geçerseniz gün içerisinde şekli koruyamazsınız.
 9. Saçlarınıza waxı yedirdikten sonra istediğiniz saç modelini uygulayın.
 10. Sabitliğini arttırmak isterseniz güçlü saç spreyi yardımıyla sabitleyebilirsiniz.

Erkek Wax Kullanımı Videolu Analizler

Konuyu anlamak adına anlatımlar yeterli gelmeyebilir veya kafanıza takılan farklı noktalar olabilir. Youtube üzerinden bir kaç videoyu ele alıp doğrularını ve yanlışlarını birlikte inceleyelim.

Video içerisinde maalesef pek çok hata var. 2 tanesini vurgulamak istiyorum.

Dakika 3: Saçlarına uygulamak adına Wax’ı eline alıyor. Ancak miktar çok fazla! Bu hataya düşüp o kadar Wax’ı elinize almayın. Ardından sık sık saçların önlerini ve yanlarını yaptık, arkaları çok da önemli değil deniliyor. Çok yanlış. Saçlarınızı şekillendirirken arkalarına da mutlaka özen göstermelisiniz.

Videodaki kullanım oldukça doğru. Video keşke biraz daha anlaşılır olsaymış ancak Wax kullanımı hakkında püf noktaları öğrenebileceğiniz bir video olduğu için eklemek istedim.

Saça wax nasıl sürülür benzerinde farklı sorularınız hala varsa bizlere iletebilirsiniz. Aşağıdan yorum yapmanız yeterlidir.

Yorumlar (1 Yorum)
 • Gerçekten harika bir içerik olmuş ellerinize sağlık! Waxı saçıma nasıl süreceğimi sitenizden öğrendim.

  Yoruma Cevap Ver

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?